.     .     .
۱۳۹۶/۱۱/۲۴

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خبر داد:

رشد ۱۲ درصدی کمک های مردمی به بهزیستی استان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی از رشد ۱۲ درصدی کمک های مردمی به حوزه بهزیستی و مددجویان تحت پوشش در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی از رشد 12 درصدی کمک های مردمی به حوزه بهزیستی و مددجویان تحت پوشش در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
 به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ سیدجواد حسینی روز سه شنبه در جلسه هماهنگی همایش مشارکت اجتماعی ، نهضت اشتغال ( مانا )که قرار است نهم اسفندماه در مشهد برگزار شود، افزود: میزان کمک های مردمی در شش ماهه اول امسال در این بخش 380 میلیارد ریال بوده است ضمن آنکه رقم اعتبار 110 میلیارد ریالی که دولت به این حوزه در استان اختصاص داده هم رشد 17 درصدی نسبت به پارسال داشته است.
وی با اشاره به هدف گذاری دولت برای ریشه کنی فقر مطلق در پایان این دوره گفت : طی این سال ها رقم پرداختی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی رشد 300 درصدی داشته و در سال آینده هم افراد شناسایی شده که شرایط مناسبی نداشته  اما تحت پوشش بهزیستی نباشند نیز حمایت می شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: طی پنج سال اخیر در دولت تدبیر و امید تلاش های خوبی برای توانمند سازی مددجویان تحت پوشش بهزیستی انجام شده چنانکه در این مدت 22 هزار و 647 نفر از مددجویان اشتغال یافته اند.
 حسینی با تاکید بر تداوم این تلاش ها و ارتقا مشارکت بخش های مختلف جامعه در این حوزه افزود: همایش مشارکت اجتماعی و نهضت اشتغال با عنوان مانا در حوزه بهزیستی هم با همین رویکرد قرار است اسفندماه برگزار شود.
 وی عنوان کرد: در واقع در پی تغییر و تبدیل رویکرد حرکت مشارکت نیاز محور به مددجویان به مشارکت دارایی محور هستیم به گونه ای که مددجو بعنوان دارایی جامعه باید ظرفیت ها و استعدادهای آن شناسایی و برای به فعلیت رساندن این توانایی ها هم تسهیلات لازم ایجاد شود.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی پیگیری برای ایجاد مرکز جامع توانمند سازی و اشتغال توان یابان بهزیستی را در حاشیه این همایش از دیگر اقدامات ضروری خواند و بر آن تاکید کرد.
 وی با بیان اینکه هدف و محور این همایش گفتمان سازی و زمینه سازی برای جلب مشارکت مردم است، گفت: هم اکنون یک هزار و 162 تشکل غیر دولتی و سمن در استان فعالیت می کنند که دامنه فعالیت آنها از پنج قلمرو در ابتدای دولت یازدهم به 27 حوزه گسترش یافته است .
 حسینی با اشاره به هدف گذاری امسال بر شکوفایی تشکل های غیر دولتی در حوزه جوانان اظهار کرد : هم اکنون 287 تشکل جوانان در استان در مرحله صدور مجوز بوده و به زودی با اتمام این فرآیندها فعالیت خود را آغاز می کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برای نظامند و حرفه ای نمودن فعالیت این تشکل ها طی سال گذشته بالغ بر 10 هزار نفر ساعت آموزش کاربردی به آنها ارائه شد و رضایتمندی زیادی هم در این راستا در آنان ایجاد شد.
 وی ادامه داد: این تشکل ها ظر فیت های قابل توجه زیادی  برای ورود به عرصه مددجویان دارند و دربین بیش از یک هزار سمن موجود  فقط 286 موسسه خیریه ای فعالیت دارند که در تعامل با دستگاه هایی چون بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) می توانند نقش موثری ایفا کنند.
حسینی با اشاره به شکل گیری مجمع خیرین مدرسه ساز از خراسان رضوی 18 سال قبل و فراگیر شدن آن در کشور به گونه ای که یک سوم از 105 هزار آموزشگاه کشور توسط این خیرین طی این سالها احداث شده است، گفت: مجمع خیرین مدرسه یار و فن یار و مهارت یار هم از استان فعال شده و باید در حوزه خیرین فعال در حوزه حمایت مددجویان هم این اقدام صورت گیرد و الگوی استان به سطح کشور توسعه یابد.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه شناسایی مددجویان دانش آموخته دانشگاهی و دارای مهارت و ورود آنان به عرصه شرکت های دانش بنیان و فناور را هم اقدامی ارزشمند برای بهره گیری از توان و ظرفیت این جمعیت خواند و گفت : امید است با توانایی و استعدادهای شناسایی شده بتوان شرکت های دانش بنیان توانمندی با استفاده از آنان ایجاد کرد.
وی همچنین ورود 29 انجمن و تشکل صنعتی و معدنی زیرمجموعه خانه صنعت به حوزه اشتغال مددجویان را هم در بکارگیری و توانمندسازی آنان مهم خواند .
 حسینی در ادامه داد: همایش "مانا " هم می تواند مرجعیت یافته و اقدامی نهادمند ، الهام بخش و الگویی برای سراسر کشور شود.
معاون استاندار بر شکل گیری دبیرخانه دائمی این همایش در قالب 9 کمیته مختلف ایجاد شده تاکید و عنوان کرد : باید در طول سال مباحث مربوطه را پیگیری و با جدیت دنبال کند.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۷۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید