.     .     .
۱۳۹۵/۱۲/۳۰

رشد ۶ درصدی جمعیت شهری خراسان رضوی

مقدوری: جمعیت شهری استان که بر اساس سرشماری سال ۹۰چهار میلیون و ۳۱۰ هزار نفر بود، اکنون به چهار میلیون و ۵۸۵ هزار نفر رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به رشد 6 درصدی جمعیت شهری استان گفت: شتاب روند رشد جمعیت شهری استان نسبت به روستاها، بر اساس آمارهای سرشماری نفوس و مسکن سال 95، که هنوز به صورت رسمی منتشر نشده، حکایت از رشد 6 درصدی جمعیت شهری دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مقدوری افزود: جمعیت شهری استان که بر اساس سرشماری سال 90چهار میلیون و 310 هزار نفر بود، اکنون به چهار میلیون و 585 هزار نفر رسیده است.
وی اظهار کرد: از 73 شهر استان، در این پنج سال تنها 9 شهر با کاهش جمعیت مواجه بوده که بیشترین آن مربوط به شهر باجگیران در شمال استان با 44 درصد و کمترین میزان کاهش جمعیت شهری نیز در بین این 9 شهر مربوط به گناباد با یک درصد افت بوده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین شهرهای گلمکان و رضویه، در نزدیکی مشهد، به ترتیب با 37 و 31 درصد بیشترین میزان رشد جمعیت شهری استان را داشته اند.
مقدوری ادامه داد: این شرایط نشان می دهد پیرامون این کلانشهر دارای شرایطی هستیم که اگر نتوانیم هوشمندانه و با برنامه مباحث آن را مدیریت کنیم در آینده نزدیک دچار وضعیت نابسامان و دشواری خواهیم شد.
وی افزود: از این رو در مشهد نیازمند نگاهی عالمانه و جامع هستیم که بتوانیم در یک تعامل و همکاری نزدیک همه بخش ها با مدیریت هماهنگ این چالش ها را مدیریت کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد : مدیریت علمی و هوشمندانه در مورد کلانشهرهای استان بویژه مشهد با رشد کنونی جمعیت شهرنشین از جمله ضرورت های اصلی و اساسی کنونی آن است.
وی اظهار کرد : مشهد با وجود همه سرمایه گذاری هایی که در بخش های مختلف این شهر در حال اجرا است، همراه با توفیقات زیادی بوده است اما با توجه به جهشی که در حوزه های اقتصادی و اجتماعی این شهر در حال شکل گیری است نیازمند مدیریتی متفاوت است.
مقدوری عنوان کرد : اگر امروز این شهر با نگاه برنامه ای توسعه گرا و هوشمندانه مدیریت نشود در آینده با چالش های جدی مواجه خواهیم شد.
مشهد بر اساس آمارها هم اکنون تنها افزون بر یک میلیون و 70 هزار نفر حاشیه نشین دارد که این جمعیت در هشت پهنه و 66 محله مستقر هستند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۴۲۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید