.     .     .
۱۳۹۷/۰۷/۱۷

استاندار خراسان رضوی :

تاکید بر حفظ و تقویت وحدت امت اسلامی در راهپیمایی اربعین/متقاضیان سفر اربعین ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنند

استاندار خراسان رضوی گفت : راهپیمایی اربعین باید به عنوان نماد وحدت و انسجام امت اسلامی باشد از این رو باید از هر گونه موارد اختلافی و افتراقی در ایستگاه های صلواتی و نیز در رفتار و کردار خود به عنوان زائران اربعین حسینی پرهیز نماییم .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی خراسان رضوی افزود : زیارت اربعین از نشانه های شاخص تشیع و تفکر شیعی است و راهپیمایی اربعین از بزرگترین صحنه های نمایش انسانی می باشد که مسلمانان را با اهداف و ارزش های الهی دور هم جمع می کند و بدور از تجملات به عشق اباعبدالله الحسین (ع) جلوه ای از اجتماع بزرگ اسلامی است.
 وی ادامه داد : این همایش که هر بر خیل مشتقان و زائران افزوده می شود چندین برابر سایر تجمعات مسلمانان بویژه در ایام حج است به گونه ای که در زمانی کمتر از 10 روز بیش از 25 میلیون انسان مشتاق اهل بیت (ع)در کشورهای مختلف جهان و از فرق مختلف اسلامی در این راهپیمایی عظیم شرکت می کنند.
 وی با بیان اینکه عشق به اهل بیت (ع) همچنان زنده و عامل این حرکت عظیم می باشد که حسادت بسیاری از دشمنان را بر انگیخته است ، ادامه داد : آنان تلاش می کنند هر ساله به اشکال مختلف اعم از دامن زدن به اختلافات و اختلاف افکنی ، حرکات و اقدامات تروریستی و مانند آن مانع شکل گیری این حرکت شوند.
 وی تصریح کرد : اما دوملت فهیم و آگاه ایران و عراق و محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بار دیگر در این راهپیمایی بزرگ انسانی ، صحنه ای بی نظیر از اتحاد و همدلی امت اسلامی و دو کشور ایران و عراق را به نمایش می گذارند.
 رشیدیان درادامه با اشاره به ایجاد 80 ایستگاه صلواتی (موکب) از سوی استان در مسیر زائران اربعین درعراق افزود : این ایستگاه ها باید نمادی از وحدت و یکپارچگی اسلامی باشد.
 وی با بیان اینکه تمامی ایستگاه های صلواتی استان دارای پرچم مزین به نام نامی  امام رضا (ع) است، تاکید کرد : باید در این ایستگاه ها از نصب تصاویر، بنر و نمادهایی که ایجاد حساسیت می کند، پرهیز شود.
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به 300 کامیونی که کمک های مردمی را از استان به عراق منتقل می کنند ، گفت : در بحث صدور ویزا و سایر مباحث مربوطه برای رانندگان نهایت همکاری صورت گیرد.
وی گفت : با توجه به فتوای مراجع عظام مبنی بر اینکه در فاضله زمانی 10 روزه این ایام برای زیارت اربعین کفایت می کند ، متقاضیان سفر اربعین نسبت به ثبت نام و برنامه ریزی سفر خود در این فاصله زمانی اقدام کنند.
 وی تاکید کرد : متقاضیان این سفر معنوی ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکرده و از الان برای آن پیش بینی و اقدام نمایند تا کار در روند خود و سریع انجام شود و ساماندهی های لازم برای حمل و نقل و سایر خدمات آنان هم به صورت مطلوب انجام شود.
وی ادامه داد : بر اساس اعلام حج و زیارت ثبت نام از طریق سامانه سماح انجام می شود و متقاضیان از مراجعه به مراکز ناشناخته و نامعتبر و غیر مجاز پرهیز نمایند.
 استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مباحث امنیتی و حساسیت ها در این حوزه همچنان به قوت خود باقی است ، گفت : زائران توجه کنند که در قالب کاروان ها و گروه های برنامه ریزی شده و از مسیرهای تعیین شده در این سفر معنوی تردد کنند که این امر در ارائه خدمات مناسب هم می تواند موثر باشد.
 وی با بیان اینکه برای سفر اتباع خارجی داخل استان هم برنامه ریزی های لازم صورت گرفته و با رفع مسائل سال گذشته نسبت به اعزام آنان اقدام شود و ضمن آنکه برنامه ریزی برای پذیرایی و خدمات دهی به زائرانی که از سایر کشورهای همسایه استان قصد حرکت به عراق و شرکت در این راهپیمایی را دارند ، نیز انجام شود.
 وی با بیان اینکه پیش بینی ها برای موضوع اسکان ، تغذیه زائران استان در مرزهای خروجی شلمچه و مهران انجام شده در عین آنکه باید نسبت به مباحث بهداشتی و رعایت جدی آنها نیز اقدام شود.
رشیدیان در ادامه با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای بازگشت این زائران از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، تاکید کرد : باید پیش بینی های لازم از هم اکنون انجام شود تا این زائران به صورت مستمر طی چند روز و بدون تعجیل در یک برنامه روان به استان منتقل شوند.
 وی در ادامه با اشاره به اینکه استان و مشهد الرضا (ع) در ایام پایانی ماه صفر پذیرای چند میلیون زائر و مسافر است ،تاکید کرد : باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بعد از اتمام مراسم اربعین همه نیروهای و دستگاه های استان سریع بازگشته و تجمیع امکانات خود برای پذیرایی و استقبال از زائران ایام پایانی ماه صفر بویژه زائران پیاده شوند.
 وی تصریح کرد : پیش بینی ها حاکی از افزایش تعداد زائران پیاده در دهه پایانی ماه صفر است از این رو باید آمادگی ها برای ارائه خدمات مناسب به زائران افزایش یابد و  بر اساس آمارها تا کنون 57 هزار نفر در قالب 350 کاروان پیاده رضوی از نقاط مختلف کشور ثبت نام کرده اند .
 در پایان این جلسه از روح الله بصیری نیا دوچرخه سوار حامل پیام و پرچم شهدا متبرک به ضریح مطهر اباعبدالله الحسین (ع) که از کربلا تا مشهد را رکاب زده و همزمان با اربعین حسینی مشهد را به مقصد کربلا ترک می کند ، توسط استاندار خراسان رضوی قدردانی شد.

 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۸۳۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید